Get Adobe Flash player

Arcada bate Banatul si-l trimite in turneul 5-8

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEȘ – Voleibaliștii gugulani au cedat în doar 75 de minute la Galați, deși își jucau poate ultima șansă de a mai prinde locul 4.
Sintagma „pe unde i-am prins, i-am bătutnu a mai avut acoperire și de această dată, chiar daca Banatul Caransebeș nu pierduse niciodată o partidă oficială cu Arcada Galați. Și asta pentru că jucătorii antrenați de Valentin Pereu și-au continuat evoluțiile foarte slabe pe terenurile adverse, unde nu au mai câștigat din etapa a treia. Și pe malul Dunării, gugulanii au intrat foarte greu în joc, în primele două seturi nereușind să treacă de punctul 20. De abia în cel de-al treilea parțial, după ce au fost efectuate și câteva schimbări în sextetul de bază, bănățenii și-au adus aminte că au pretenții europene și au jucat de la egal la egal cu gazdele până aproape de final, însă chiar și așa nu au avut forța necesară să-și treacă în cont măcar un set. A fost 3-0, așadar, pentru Arcada (25-16, 25-18, 25-23), iar gălățenii se distanțează, de Banatul la 8 puncte, aproape decisiv în lupta pentru ultimul loc al play-off-ului primelor 4 clasate, mai ales că au mai rămas de disputat doar 3 etape din sezonul regulat. Miercuri, etapă intermediară, iar bănățenii primesc vizita liderului campionatului,SCMU Craiova. Partida este programată de la ora 18 în Polivalenta din Caransebeș.