Echipele carasene, invinse in deplasare

Scris de Marian Cărăvan – REȘIȚA –  Ambele formații cărășene participante în Liga a II-a de fotbal, Seria a II-a, au fost învinse în deplasare, în etapa a XVI-a.

Metalul Reșița s-a prezentat la Brașov cu o formație alcătuită exclusiv din juniori, fiind al doilea meci pe carerosso-nerii îl abordează în această formulă, după ce seniorii care au protestat la Satu Mare au fost excluși din lot de patronul Cătălin Rufă. Deși la pauză scorul era de 3-2 pentru FC Brașov, după ce gazdele au condus cu 3-0, în repriza secundă acestea s-au dezlănțuit și n-au avut milă de juniorii Reșiței. Astfel, partida s-a încheiat cu un categoric 11-2 pentru FC Brașov, cele două reușite ale reșițenilor aparținându-i lui George Ponoran. Și FC Caransebeș 1913 a pierdut partida susținută în deplasare la FCM Baia Mare, dar la un scor mai mic, 0-4. Cu acest prilej, pe banca tehnică a gugulanilor a debutat Dan Firițeanu.  În etapa a XVII-a, de sâmbătă, 28 noiembrie, de la ora 11, FC Caransebeș 1913 va întâlni pe teren propriu, pe Stadionul Municipal din Parcul Teiuș, pe Șoimii Pâncota. Tot acasă va evolua și Metalul Reșița, în Valea Domanului urmând să vină adversara de miercuri a gugulanilor, FCM Baia Mare.  Formațiile cărășene sunt pe ultimele două locuri ale clasamentului, poziții care înseamnă retrogradarea directă în Liga a III-a. FC Caransebeș 1913 e pe locul 13, cu 10 puncte, în timp ce Metalul Reșița e pe locul 14, cu un singur punct.