Fotbalistii gugulani si-au spalat… pacatele

Scris de Sorin Rogoz – ORADEA – FC Bihor Oradea – FC Caransebeş 0-3 (0-3), în etapa a IV-a a play-out-ului Ligii a II-a de fotbal.

Partida a început cu o întârziere de 5 minute, gazdele protestând astfel împotriva situaţiei financiară a clubului bihorean care, dacă nu-şi achită datoriile, ar putea intra în faliment în data de 5 mai. În plus, jucătorii nu şi-au mai primit salariile de câteva luni bune. Gugulanii – ne-a spus antrenorul lor, Alin Artimon – au fost solidari cu adversarii lor de pe „dreptunghiul verde”, deoarece „FC Bihor e un club cu tradiţie şi, dacă e să retrogradeze, măcar asta să se întâmple din cauze sportive, nu datorită altor factori”.

Mult mai motivaţi decât în întâlnirea de pe Stadionul Municipal din Parcul Teiuş, caransebeşenii au dominat partida încă de la început, chiar dacă primul şut la poartă a aparţinut gazdelor, în minutul 3 Ember expediind mingea, din marginea careului, peste bara transversală.

Oaspeţii puteau deschide scorul în minutul 13, atunci când Lorincz l-a agăţat pe Stoica în suprafaţa de pedeapsă, „centralul” Denis Haidiner a arătat punctul cu var, acelaşi Stoica a trimis în dreapta portarului, însă Fildan l-a „citit” şi a reuşit să apere lovitura de pedeapsă.

Pe fondul dominării gugulane, în minutul 18, pe un contraatac, Fl. Pop a şutat de la 20 de metri, însă balonul s-a dus peste poarta apărată de Pascal.

Un minut mai târziu, Stoica şi-a reparat greşeala de la penalty şi, după o centrare venită de pe partea dreaptă, a reluat din 8 metri în plasa porţii orădene.

Tânărul Artean, cel care în meciul din urmă cu o săptămână nu a reuşit să iasă la rampă, şi-a spălat, la rândul său păcatele în minutul 26, atunci când a trimis o „torpilă“ de la 17 metri, din poziţie centrală, în dreapta lui Fildan, care s-a văzut nevoit să scoată pentru a doua oară mingea din plasă.

Scorul pauzei – şi cel final – a fost stabilit în minutul 43, când, după un corner, goal-keeper-ul gazdelor a respins cu piciorul în faţă, iar Dinu, pe fază, a reluat balonul în poartă.

FC Caransebeş: Pascal, Tomozei, Barbu, Cotigă (min. 55, Birău), Dinu, Artean, Săulescu, Stoica, Lupu (76, Popa), Pârvu, Roman (86, Suru); rezerve: Birău, Manea, Boştină, Stoianof. Antrenor, Alin Artimon.