Intre doua meciuri oficiale, gugulanii au sustinut un amical

Scris de Sorin Rogoz – CARANSEBEŞ – F.C. Caransebeș – Hidrocon Marga 6-0, într-o partidă de verificare.

Joi, 17 septembrie, cu doar două zile înainte de disputarea etapei a IV-a din Liga a II-a, FC Caransebeş1913 a susţinut o partidă de verificare în compania liderului Ligii a IV-a Caraş-Severin, Hidrocon Marga. Meciul s-a încheiat cu victoria cu 6-0 a băieţilor antrenaţi de Giovanni Pisano, tehnicianul italian folosind întreg lotul de jucători pe care îl are la dispoziţie.

Au marcat pentru caransebeşeni La Vecchia în minutul 8, cu un şut în diagonală, Roman în minutul 24, după un un-doi cu Lupu, din nou La Vecchia în minutul 32, după ce a recuperat o minge trimisă în bară de Livan, Lupu în minutul 40, cu un şut la colţul lung, F. Pisano în minutul 60, reluare cu capul a centrării venite de la Boldea, şi din nou F. Pisano în ultimul minut de joc, când a reluat balonul venit din bară la şutul lui Boldea.

FC Caransebeş 1913 a început în formula: Pascal, Suciu, Moisii, Stelitano, Buşu, Cârstoiu, Livan, Roman, Lupu, La Vecchia, Stoica. Au mai intrat pe parcursul meciului: Negrilă, Stoichiţoiu, H. Bona, Bogdanovici, Telecican, Suru, Boldea, Dumitru, Săulescu, Curelea, F. Pisano.

Am vrut să văd mai mult din punct de vedere tactic cum se mişcă echipa, deoarece cu siguranţă că sâmbătă nu-l putem folosi pe Răducu, acesta fiind accidentat, nu va putea fi recuperat şi nici nu ştim cât timp va fi indisponibil. Băieţii au răspuns bine, într-un meci amical pot să le explic mai clar presingul, posesia mingii, fiindcă antrenamentul e una, iar un meci e altceva. În afară de scor, care e pe planul doi, m-au interesat aceste aspecte”, a spus Giovanni Pisano.

Referitor la întâlnirea de sâmbătă, 19 septembrie, din deplasare, cu Şoimii Pâncota, Pisano a declarat: „Un meci foarte, foarte greu, ştim că e foarte greu la Pâncota, dar mergem acolo să ne facem jocul”