Judoka Alexandru Chicin, pe podium in tara si in Croatia

Scris de Adrian Roman – REŞIŢA – Caransebeşeanul Alexandru Chicin, iniţiat şi format la Energetica, antrenori Ion Radu şi Ioan Răuţu, actualmente legitimat la C.S. Drobeta Tr. Severin, a participat, recent, la două competiţii importante.

Una chiar la Drobeta Tr. Severin, Campionatele Naţionale de judo luptă la sol, şi alta în Croaţia, la Pozega, întrecere internaţională. Şi la ambele a urcat pe podiumul de premiere.

Astfel, a cucerit medalia de broz la naţionale, categoria 50 kg U16, şi s-a clasat de două ori pe treapta a doua a podiumului de premiere la Pozega, categoria 55 kg, concurs la care au fost prezenţi peste 400 de sportivi, reprezentând nouă ţări: Bosnia-Herţegovina, Slovenia, Slovacia, Austria, Grecia, Serbia, Bulgaria, România şi Croaţia. Alex a evoluat în finale atât la U16 cât şi la U18, în condiţiile în care a fost nevoit să lupte la o categorie de greutate superioară, rezultatele înregistrate recomandându-l pentru cooptarea în Centrul Olimpic de judo al României, în condiţiile în care este la nivel de cadeţi.