,,Chiar azi am semnat contractul de lucrări pentru acest spital care este o noutate pentru sistemul medical din România și mă bucur că o astfel de unitate va fi la Caransebeș, e foarte necesară pentru pacienți. E o investiție de peste 10 milioane de lei, ca locație am ales Valea Cenchii, pe terenul Primăriei, unde sunt statuile pe care le vom reloca, măcar o parte din ele. Din ce știu, vorbim de 15 paturi, o clădire pe un nivel, pentru pacienții aflați în stadii avansate de boală. Clădirea va fi de la zero, la cheie, cu tot cu dotări. Evident că pacienții vor fi din întreaga zonă, așa cum și spitalul de urgență nu e doar al caransebeșenilor, nici n-aș vrea să ajungă nimeni din Caransebeș acolo, dacă mă întrebați.”, a explicat primarul Felix Borcean.
Un proiect asemănător are și Consiliul Județean Caraș-Severin, care vizează înființarea unui Compartiment de Îngrijiri Paliative în cadrul Staționarului 2 al Spitalului Județean de Urgență din Reșița, în locul Secției Cardiologie .
JCS-Nina Curița
Sursa: https://caon.ro/caransebesul-va-avea-spital-pentru-pacientii-oncologici/2436480/






