Esec neasteptat pe taram fotbalistic

Scris de Sorin Rogoz – CARANSEBEŞ – FC Caransebeş 1913 – Gaz Metan Mediaş 0-5 (0-3), în etapa a X-a a Ligii a II-a de fotbal.

Prima ocazie în dreptul medieşenilor s-a consemnat în minutul 26, atunci când Băjenaru a centrat de pe stânga, balonul a ajuns la Llullaku, aflat la 16 metri, şutul acestuia, plasat, în stânga portarului, fiind respins de Birăescu în corner.

Au urmat apoi cele două minute care au fost determinante pentru soarta meciului. În minutul 30, oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de pe aripa stângă, Băjenaru a bătut înalt, în careul caransebeşean, iar Abrudan s-a înălţat la 6 metri şi a trimis mingea în poartă pe sub Birăescu. Peste două minute, faza s-a repetat aproape în oglindă, doar că de această dată Băjenaru a centrat de pe partea dreaptă, iar Abrudan a pus latul la 8 metri, ducând scorul la 0-2.

Scorul pauzei a fost stabilit în minutul 42, când Llullaku, bine angajat în adâncime de Buziuc, a rămas singur cu Birăescu, l-a driblat scurt pe acesta şi, de la 10 metri, a trimis balonul în poarta goală.

După pauză, caransebeşenii au arătat mai multă poftă de joc şi chiar au avut două ocazii la poarta lui Greab, prima în minutul 50, când Lupu a trimis o centrare şutată pe jos, însă Livan nu a ajuns la întâlnirea cu mingea, şi a doua un minut mai târziu, când acelaşi Lupu a urmărit o minge în careul medieşean, Greab a plonjat la picioarele lui, Lupu a căzut, solicitând penalty, însă Cătălin Botaş a lăsat jocul să continue, chiar dacă jucătorul gugulan a avut nevoie de serioase îngrijiri medicale. Medieşenii şi-au majorat avantajul în minutul 80, după o acţiune pe stânga purtată de Trif, acesta a centrat, mingea l-a depăşit pe Telecican, iar Buziuc a trimis plasat de la 16 metri, în dreapta lui Birăescu, învingându-l pe portarul gugulanilor. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3, de acelaşi Buziuc, care a făcut spectacol, driblându-l în două rânduri pe portarul caransebeşean, pentru ca apoi, de la 10 metri, să trimită balonul în poarta goală.

FC Caransebeş 1913:Birăescu, Stelitano (min. 55, La Vecchia), Dumitru (55, Roşoagă), Lupu, Cârstoiu, Stoican, Buşu, Răducu, Suru (55, Săulescu), Telecican, Livan; rezerve: Negrilă, Stoichiţoiu, Bogdanovici, Roman. Antrenor, Giovanni Pisano.