Fotbalistii caransebeseni, esec pe Valea Oltului

Scris de Cosmin Vlad – RM VÂLCEA – CSM Rm. Vâlcea – FC Caransebeş 1-0 (1-0), în etapa a II-a a play-out-ului Ligii a II-a.

Vâlcenii au controlat prima repriză şi Konyeha a avut prima ocazie în minutul 10, dar şutul său a fost scos de sub bară de Pascal. În minutul 22, Bogdan Geantă a iniţiat o acţiune pe flancul stâng, a pasat în careu pentru Staicu, acesta a preluat frumos, pe lângă un adversar, şi a şutat la colţul lung, deschizând scorul. În minutul 31, vâlcenii şi-au mai trecut în cont o ocazie, prin Iordache, al cărui şut bun a fost respins în faţă de portarul caransebeşean Pascal. Gazdele se puteau desprinde decisiv în minutul 37, când tot Geantă a driblat câţiva adversari pe partea dreaptă, i-a pasat pe tavă lui Staicu, care, din 6 metri, singur cu poarta goală, a tras peste transversală.

După pauză, trupa lui Artimon a fost mai hotărâtă în atac, a căutat egalarea, dar nu şi-a creat vreo ocazie periculoasă. Vâlcenii au stat cuminţi, s-au apărat şi au căutat să profite de spaţiile ivite în defensiva oaspeţilor. În aceste condiţii, în minutul 56, Stoica a tras puternic de la 20 de metri, însă „trasorul” său nu şi-a atins ţinta.

În replică, în minutul 64, Staicu a fost din nou periculos, a scăpat singur pe contraatac, a şutat, dar portarul Pascal, ieşit la marginea careului, a reuşit să blocheze.

Ultima fază de poartă s-a consemnat în minutul 72, când Tomozei a reluat cu capul, peste poartă, un corner executat de pe dreapta de Lupu.

CSM Râmnicu Vâlcea: D. Popescu, Deaconescu, Pârvulescu, I. Stoica, Al. Ionescu, D. Dumitraşcu, L. Iordache, Firţulescu (min. 61, Neagoe), Konyeha (69, Ov.Mihai), Geantă (81, Melcea), M. Staicu. Antrenor, Alexandru Pelici.

FC Caransebeş: Pascal, Birău, Goşa, C. Dinu, Tomozei, Fl. Pârvu, Artean, Săulescu, C. Stoica (68, Al. Roman), Lupu (81, I. Stancu), Stoianof (55, Boştină); rezerve: Coca, Barbu, Cotigă, Suru. Antrenor: Alin Artimon.