Fotbalistii caransebeseni, infrangere la „doar“ un gol

Scris de Sorin Rogoz – SATU MARE – Olimpia Satu Mare – FC Caransebeș 1-0 (0-0), în etapa a XIII-a a Ligii a II-a, Seria a II-a.

Gazdele au obținut o victorie meritată, facilitată și de replică modestă a formației din Caransebeș, care a avut în teren opt jucători foarte tineri, cărora li s-a adăugat veteranul Bebe Feneș, chemat de la echipa din Liga a IV-a a gugulanilor. Gugulanii au fost lipsiți și de prezența pe banca tehnică a „principalului” Giovanni Pisano, lăsat acasă pe motive disciplinare.

Prima fază de poartă a oaspeţilor s-a înregistrat abia în minutul 38, când Stoichiţoiu l-a văzut ieşit pe portarul Băican şi a încearcat un lob, dar mingea a trecut la câţiva centimetri de bara transversală.

Repriza secundă a început cu o uriașă ratare a lui Faur, care, liber la 4 metri, a reluat peste poartă pasa ideală a lui Sălăgeanu.

În minutul 48 s-a petrecut o fază controversată în terenul Olimpiei, atunci când Stoica a fost faultat de Heil pe linia careului mare, dar arbitrul a dictat lovitură liberă de la 17 metri. A executat Suru, însă fără rezultat.

După această fază, Olimpia și-a întețit atacurile la poarta lui Birăescu, însă au ratat Faur, în minutul 53, Selagea şi Villand.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 62, când Sălăgeanu a combinat la marginea careului cu Lukacs, acesta a pătruns în careu și, după o fentă, a șutat violent sub transversală.

În minutul 68 Olimpia putea să facă 2-0, dar voleul lui Selagea, din 10 metri, a fost respins în corner de Birăescu.

FC Caransebeş 1913: Birăescu – Bona (41, Imbre), Răducu, Bogdanovici, Suciu (24, Stelitano) – Stoichiţoiu (70, Negoescu), Feneș – Suru, Stoican, Livan – Boldea.