Fotbalistii gugulani, punct foarte important

Scris de Sorin Rogoz – MIOVENI – CS Mioveni – FC Caransebeş 0-0, înetapa a XIX-a a Seriei a II-a Ligii a II-a.

Partida a început într-un ritm lent, prima ocazie de gol venind abia în minutul 20, când Artean a şutat peste poarta apărată de Popescu. Şase minute mai târziu, banca tehnică a gazdelor şi jucătorii au acuzat un fault în careul celor de la Caransebeş, dar arbitrul central i-a acordat doar un cartonaş galben lui Ursu pentru simulare.

Primă ocazie a galben-verzilor s-a înregistrat abia după 30 de minute scurse din meci, atunci când Alin Popa, aflat singur cu portarul Pascal, nu a reuşit să fructifice ocazia, trimiţând pe lângă poartă. Ultima ocazie de gol din prima repriză s-a consumat în minutul 42, când acelaşi Alin Popa a şutat la câţiva centimetri de poarta apărată de Pascal.

În primele 18 minute scurse din cea de-a doua repriză, Claudiu Niculescu, tehnicianul galben-verzilor, a efectuat trei schimbări, în replică Alin Artimon trimiţând în teren doi jucători.

În prima jumătate a celei de-a doua reprize, meciul s-a desfăşurat pe aceleaşi coordinate ca şi în prima repriză, oaspeţii având o ocazie importantă în minutul 81, când Artean a şutat de la câţiva metri de poartă, dar Popescu s-a întins şi a respins balonul.

Ultimele zece minute din meci au fost extrem de dificile pentru caransebeşeni, deoarece atât Cotigă, fostul fundaş al CS Mioveni, cât şi Pârvu au fost eliminaţi, ambii după ce au văzut al doilea cartonaş galben. De asemenea, după un schimb de replici între Alin Artimon şi arbitrul central, tehnicianul lui FC Caransebeş a fost eliminat de pe teren în minutul 89.

FC Caransebeş: Pascal, Cotigă, Goşa, Dinu, Tomozei, Pârvu, Artean, Lupu (min. 77, Roman), C. Stoica (78, Negoescu), Săulescu, Boştină (85, Stancu); rezerve: Coca, Manea, Popa, Precup.

CS Mioveni: Popescu, Stancu, Calvin, Negoiţă, Edi Stoica, Răuţă, Biceanu, Honciu (57, Gălan), Popa, Ursu (73, Iancu), Nilă (68, Vintilă); rezerve: Croitoru, Mîrzeanu, Stan, Todea.

A arbitrat la centru Cristian Georgescu (Bucureşti), asistat la cele două linii de Raul Ghiciulescu (Lugoj) şi Mihăiţă Necula (Bucureşti).