Fotbalistii gugulani, succes la Brasov

Scris de Sorin Rogoz BRAŞOV – FC Braşov – FC Caransebeş 1913 0-1 (0-0), în etapa a II-a a Ligii a II-a de fotbal, Seria a II-a.

În minutul 11, Livan a centrat bine, fundașul brașovean Poverlovici a respins cu greutate în corner, după executarea loviturii de colț Lupu șutând în Letan. Peste patru minute, Roman a recuperat în jumătatea proprie, a pasat pe dreapta la Lupu, care l-a angajat central pe Livan, șutul tânărului caransebeșean ducându-se puțin alături.

În minutul 20 s-a consemnat o fază interesantă, atunci când Coboban l-a angajat cu o pasă filtrantă pe Buga, care a scăpat singur spre poarta oaspeţilor, secondat de Matei, însă Birăescu a ieşit în întâmpinare şi a reuşit să respingă din fața lor, în aplauzele celor 600 de spectatori.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 53, atunci când au recuperat o minge la mijlocul terenului, iar Lupu a prins o torpilă de la 25 de metri, catapultând balonul în vinclul porţii apărate de Căucă, goal-keeper-ul braşovean fiind nevoit să se declare învins şi să scoată mingea din plasă. Braşovenii au fost foarte aproape de autogol în minutul 77, atunci când Stoica a trimis un şut-centrare foarte periculos în careul advers, iar Puţanu a încercat să respingă, fiind foarte aproape de a trimite în propria poartă, însă, din fericire pentru gazde, balonul s-a dus în corner.

Caransebeşenii au rămas în zece oameni în minutul 81, după ce juniorul Dumitru a văzut al doilea cartonaş galben. Au urmat 10 minute în care gugulanii s-au retras, însă s-au apărat exact, singura ocazie periculoasă a gazdelor fiind cea din minutul 84, când, beneficiind de o centare perfectă, Rusu nu a reușit să-l învingă pe Birăescu din 4 metri, goal-keeper-ul caransebeșean reușind să respingă cu un refelex spectaculos.

FC Caransebeş 1913: Birăescu, Suciu, Roman (58, Săulescu), Livan, Răducu, Lupu (72, F. Pissano), Buşu, Stoica (83, Bogdanovici), Cîrstoiu, Dumitru, Stelitano; rezerve: Doran, Bona, Suru, Stoichiţoiu. Antrenor, Giovanni Pissano.