Giovanni Pisano: Se pare ca avem blocaj psihic in prima repriza

Giovanni Pisano: Se pare ca avem blocaj  psihic in prima repriza

Scris de Sorin Rogoz – PÂNCOTA – Antrenorul gugulanilor, Giovanni Pisano, era nemulțumit de atitudinea unor jucători.

La finalul partidei de la Șoimii Pâncota, din etapa a IV-a a Ligii a II-a de fotbal, meci pierdut de FC Caransebeș cu scorul de 1-2, antrenorul oaspeților, Giovanni Pisano, a declarat: „A fost un meci echilibrat, am şi spus asta. Ştiam că la Pâncota va fi foarte greu, ei îşi doreau aceste trei puncte deoarece erau importante având în vedere că pe teren propriu avuseseră unele dificultăţi. Cât despre noi, se pare că avem acelaşi blocaj psihic în prima repriză, nu reuşim să ne facem jocul exersat la antrenamente, intrăm în teren cu frică… În repriza a doua am început mai bine, un jucător de la ei a luat al doilea galben pentru simulare şi am încercat să profităm de această eliminare introducând un jucător ofensiv. După ce am echilibrat partida şi am marcat, gazdele au reuşit să mai ciupească un penalty şi au ţinut de rezultat. Jocul s-a reechilibrat numeric prin eliminarea lui Suciu, dictată prea uşor după părerea mea. Adversarii nu ne-au impresionat, au fost doar mai bine organizaţi. Au mai mulţi jucători care se cunosc încă din campionatul trecut, în timp ce noi mai avem de lucru la omogenizarea echipei, însă campionatul e lung. Şi mai cred că nu trebuie să mai facem cadou nimănui, de acum, prima repriză! În ceea ce priveşte meciul din etapa viitoare, de la Reşiţa, vom vedea ce vom face, fiindcă pe lângă Răducu, pe care sperăm să-l recuperăm până atunci, domnul arbitru de azi ne-a mai lăsat fără un fundaş, e vorba de Suciu, care a primit cartonaş roşu”.