Giovanni Pissano: Jucatorii s-au descatusat de tensiunile interioare

Scris de Sorin Rogoz – CARANSEBEŞ – Antrenorul echipei FC Caransebeș, Giovanni Pissano, a debutat cu o victorie importantă.

La finalul confruntării cu CSM Râmnicu Vâlcea din prima etapă a Ligii a II-a de fotbal, ediția 2015/2016, scor 3-1, tehnicianul gazdelor, Giovanni Pissano, și-a lăudat elevii: „A fost o partidă grea, aşa cum sunt de fapt toate cele din debutul campionatului, un meci cu emoţii, cu mare încărcătură psihică, mai ales pentru o echipă ca a noastră, care a început pregătirea târziu, dar meritul pentru această victorie minunată revine în întregime jucătorilor, care s-au dăruit total pe teren. După pauză am încercat să schimb ceva, am văzut că în prima repriză jucătorii au fost timoraţi, nu legau două-trei pase, lucru pe care l-am cerut mereu la antrenamente, şi poate că a fost mai bine că am luat acel gol pentru că s-au eliberat, s-au descătuşat de tensiunile interioare şi au reuşit să joace aşa cum le cer eu mereu. Nu avem ambiţii foarte mari, dar ne propunem să fim acolo, între primele cinci echipe ale seriei. Condiţii sunt, staff-ul administrativ le oferă liniştea financiară de care au nevoie, iar băieţii au făcut tot ce le-am cerut”.

La rândul său, fostul jucător și antrenor al grupării din Valea Domanului, actualmente tehnicianul formației vâlcene, Alexandru Pelici, își dorea un rezultat pozitiv la FC Caransebeș la debutul în noul sezon al Ligii a II-a de fotbal, mai ales că elevii săi au și reușit să deschidă scorul.

„După o primă repriză bună şi după ce la pauză nu credeam că nu vom pleca de aici cu punct sau cu puncte, în a doua repriză am luat două goluri din două faze fixe şi un penalty dintr-o degajare făcută într-un moment când noi aveam atacul. Din păcate, plecăm cu mâna goală. Astăzi ne-am bătut singuri, ăsta e adevărul. Greşeli impardonabile, lipsă de marcaj la două faze fixe, două goluri şi cu asta, basta! Felicitări caransebeşenilor, pentru că au crezut în şansa lor până la sfârşit, dar şi pentru efortul depus”, a spus la conferința de presă de după meci antrenorul vâlcean Alexandru Pelici.