Gugulanii au vrut, dar n-au putut

Scris de Sorin Rogoz CARANSEBEȘ – FC Caransebeş 1913 – FC Braşov 1-4 (1-2), în etapa a XV-a a Ligii a II-a de fotbal.

Scorul a fost deschis la chiar prima fază de poartă, în minutul 5 Matei trimiţând un şut senzaţional de la 30 de metri. Mingea a lovit bara din stânga a porţii lui Birăescu, făcând inutilă intervenţia portaruluigugulan, şi a poposit în plasă. Nici n-au apucat să se dezmeticească fotbaliştii formaţiei gazdă că, în minutul 7, Ene a centrat de pe dreapta pe jos în careul caransebeşean, iar acelaşi Matei a pus latul la 10 metri, ducând scorul la 0-2. În minutul următor a fost rândul lui Avram să-şi încerce şansa, torpila sa de la 30 de metri fiind respinsă spectaculos în corner de Birăescu.

Gugulanii, la cârma cărora în ultimele două etape s-a aflat cuplul Toma Peica – Dan Doran, instalat după plecarea tehnicianului italian Giovanni Pisano, au reuşit să revină în joc în minutul 16, atunci când Căucă a ieşit la limita careului de 16 metri braşovean şi, neriscând să prindă, a respins cu capul din faţa lui Stoica, însă balonul a ajuns la veteranul Feneş care, de la 20 de metri, a trimis un lob perfect peste portarul oaspeţilor, reducând din handicap.

Chiar dacă gazdele au început mai bine repriza secundă, prima ocazie de gol şi-au trecut-o în cont totbraşovenii, în minutul 56, când Matei a pătruns în careul caransebeşean şi, talonat de Telecican, a încercat un lob de la 10 metri, însă mingea a căzut pe plasa porţii lui Birăescu.

Balanţa s-a înclinat din nou în favoarea jucătorilor din oraşul de sub Tâmpa în minutul 72, când Ene a expediat un şut de la 18 metri, de pe partea dreaptă, însă balonul a trecut la câţiva centimetri de poarta lui Birăescu. În minutul următor a fost rândul lui Matei să prinsă un şut bun de la 20 de metri, de pe aceeaşi parte dreaptă, la colţul lung, însă Birăescu s-a întins şi a reuşit să respingă în corner.

Goal-keeper-ul caransebeşean nu a mai putut să mai facă nimic în minutul 75, la o lovitură liberă de la 25 de metri, şutul lui Avram ducându-se în vinclul drept al porţii gugulane. Și când toată lumea se gândea că acesta este scorul cu care se va încheia partida de pe Stadionul Municipal, braşovenii au beneficiat de încă o lovitură liberă de la 22 de metri, pe care nou-intratul Buga a executa-o perfect, de astă dată în vinclul stâng al porţii lui Birăescu. Era minutul 90+4.

FC Caransebeş 1913: Birăescu, Bogdanovici, Răducu, Suru (min. 76, M. Ion), Feneş, Cârstoiu, Roşoagă, C. Stoica (85, Negoescu), Lupu (46, Săulescu), Telecican, Bona; rezerve: Negrilă, Vătafu, Stelitano, Tuţul. Antrenori: Toma Peica, Dan Doran.