Gugulanii continua seria neagra

Scris de Sorin Rogoz CARANSEBEŞ – FC Caransebeş – UTA Bătrâna Doamnă 0-2 (0-1), în etapa a VIII-a a Ligii a II-a de fotbal.

Scorul a fost deschis în minutul 25, după o fază de toată frumuseţea făcută de oaspeţi, mingea circulând pe traseul Jorza – Hlistei – Szekely, acesta din urmă a prelungit pe dreapta la Strătilă, şutul său în diagonală, din careu, ducându-se la colţul lung, Pascal neavând nicio şansă să intervină.

Ultima fază a primei părţi i-a avut în prim-plan pe oaspeţi, lovitura liberă de pe dreapta a lui Strătilă, din minutul 44, fiind reluată cu capul peste poartă de Manea, care s-a şi accidentat în săritură.

Caransebeşenii puteau reveni în joc în minutul 49, atunci când Lupu, bine angajat pe partea dreaptă, a intrat în careu şi a expediat un şut-centrare pe jos, spre colţul lung, însă Livan nu a ajuns la întâlnirea cu mingea, care s-a scurs în aut de poartă. Peste două minute, acelaşi Lupu s-a aflat la capătul unei pase lungi venite de pe stânga, de la Buşu, însă recentrarea sa în careu nu a găsit niciun coechipier în preajma porţii apărate de Miron.

Iar dacă gazdele nu au reuşit să-şi fructifice ocaziile create, au făcut-o în schimb arădenii, în minutul 53, când Hlistei a centrat de pe dreapta, iar Jorza, aflat la 12 metri, a trimis în stânga lui Pascal, mărind avantajul oaspeţilor la două goluri.

Din acel moment, jocul a fost controlat de echipa ardeleană, care în minutul 57 putea să înscrie din nou, la şutul expediat de Jorza de la 20 de metri, plasat, însă Pascal s-a întins şi a respins în corner de lângă bară. În minutul 60, oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de la 35 de metri, dictată după un henţ al lui Buşu, Strătilă a centrat lung, mingea a traversat careul gugulan, iar Hlistei a trimis de la 5 metri puţin pe lângă poarta gugulană.

Una dintre rarele ocazii ale gazdelor s-a înregistrat în minutul 76, atunci când Roman i-a pasat bine pe stânga lui Buşu, şutul pe jos al acestuia, de la limita careului, ducându-se pe lângă poarta lui Miron.

FC Caransebeş 1913: Pascal, Bogdanovici (min. 64, F. Pisano), Săulescu (35, Roman), Livan, Roşoagă, Răducu, Buşu, Lupu, La Vecchia (64, Suru), Cârstoiu, Suciu; rezerve: Birăescu, Boldea, Bona, Stelitano. Antrenor, Giovanni Pisano.

UTA Bătrâna Doamnă: Miron, Polgar, Manea, Botiş, Burlă, Chindriş, Jorza, Strătilă (77, Copil), Hlistei (72, Gligor), Curtuiuş, S. Szekely (64, Man); rezerve: Anca, Costin, Sorian, C. Rus. Antrenor, Roland Nagy.