Gugulanii n-au smuls nici un punct din ghearele Soimilor

Scris de Sorin Rogoz – PÂNCOTA – Șoimii Pâncota – FC Caransebeș 1913 2-1 (1-0), în etapa a IV-a a Ligii a II-a de fotbal.

Gazdele puteau deschide scorul în minutul 28, atunci când Siminic a centrat în careu, Traore a căzut în suprafaţa de pedeapsă după un duel cu La Vecchia, iar Botaș a arătat punctul cu var. Penalty-ul a fost executat slab de Issa, pe mijlocul porții, iar Pascal a reținut. Scorul a fost deschis în minutul 36, atunci când Alin Mihai a fost angajat bine în adâncime, acesta a prelungit pe spate, la Pirtea, care, din 7 metri, a strecurat mingea pe lângă Pascal. În minutul 52, Gâlcă a primit un balon la 14 metri lateral dreapta, Stelitano a intrat prin alunecare, fără să-l atingă pe jucătorul gazdelor, care a căzut în careu şi a solicitat penalty, însă Nicolae Botaş i-a arătat al doilea cartonaş galben pentru simulare, astfel că gazdele au rămas în zece jucători.

După eliminarea lui Gâlcă, caransebeşenii au pus stăpânire pe joc. În minutul 60, Dubeştean a pasat greşit cu capul, acasă, portarul Irimia a boxat până la Livan, acesta a încercat să-l dribleze la marginea careului mare, iar goal-keeper-ul pâncotan l-a faultat. Egalarea a venit în minutul 61, după o centrare a lui Livan de pe dreapta, Stoica înălţându-se şi reluând cu capul de la opt metri, fără speranţe pentru Irimia.
Bucuria oaspeţilor a ţinut extrem de puţin, deoarece în minutul 62 Alin Mihai a pasat pentru Pîrtea, Pascal l-a agăţat în suprafaţa de pedeapsă, iar Nicolae Botaş i-a sancţionat pe gugulani pentru a doua oară în acest meci cu penalty. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu siguranţă de Danci, şi gazdele au trecut din nou în avantaj. Putea să se termine 2-2, pentru că în minutul 90+2 Stoica a pătruns în careu, a căzut în suprafaţa de pedeapsă, solicitând penalty, însă se pare că Nicolae Botaş a fost de altă părere.

FC Caransebeș 1913: Pascal, Stelitano, Moisii (56, Curelea), Suciu, Bușu (83, F. Pisano), Cîrstoiu, Livan, Roman, La Vecchia (81, Bogdanovici), Lupu, Stoica. Antrenor Giovanni Pisano.