Gugulanii, una calda, una rece…

Scris de Sorin Rogoz – CARANSEBEŞ – FC Caransebeş 1913 – FC Bihor 2-3 (2-2), în etapa a VI-a a Ligii a II-a de fotbal, Seria a II-a.

Gazdele au început bine deschizând scorul în minutul 7, în urma unei lovituri de colţ executată de Livan pe partea stângă, înalt, în careu, Nagy a prins balonul, l-a scăpat apoi în faţă, de unde Telecican, pe fază, l-a împins, de la numai 8 metri, în poarta bihoreană. Şi îşi puteau mări avantajul în minutul 15, însă torpila de la 22 de metri expediată de Lupu a trecut razant cu vinclul drept al porţii oaspeţilor. Egalarea a venit în minutul 28, atunci când Andor a prins un şut foarte bun de la 25 de metri lateral-stânga, care s-a dus la colţul lung, lovind plasa laterală a porţii apărate de Pascal, a cărui intervenţie s-a dovedit inutilă. Localnicii au preluat imediat iniţiativa, încercând să intre la cabine în avantaj, iar în minutul 37 Buşu a pătruns pe aripa stângă, a centrat perfect, iar Lupu s-a înălţat la 8 metri şi a trimis cu capul, imparabil, în poarta lui Nagy.

Bucuria gugulanilor nu a ţinut decât un minut, pentru că în faza imediat următoare Andor a făcut legea pe partea dreaptă, a centrat la semiînălţime, Pascal a ratat intercepţia, iar Trabalka a pus latul, la doar 4 metri, restabilind egalitatea.

După pauză, de la vestiare au ieşit cu totul alte echipe. Dominarea bihorenilor s-a conctretizat cu o primă fază periculoasă la poarta lui Pascal în minutul 59, atunci când Andor a centrat de pe partea stângă, Maria a reluat cu capul în plasă de la 8 metri, însă Andra Hiticaş a ridicat fanionul, iar Dan Dreve a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Ceea ce era firesc să se întâmple, s-a întâmplat în minutul 76, atunci când Andor a făcut ce a vrut pe dreapta, a centrat pe jos, iar Coroian, venit la colţul scurt, a pus latul la 4 metri, catapultând balonul în vinclul porţii caransebeşene.

În minutul 85 s-a consemnat şi prima fază periculoasă la poarta lui Nagy, şutul lui Roman, pe jos, de la 18 metri, fiind respins în corner de portarul oaspeţilor. Bihorenii au mai trecut o dată pe lângă gol în minutul 88, atunci când Moisi l-a faultat pe Andor în suprafaţa de pedeapsă, iar centralul întâlnirii a dictat penalty, însă acelaşi Andor a tras pe colţul din stânga al porţii gugulane, iar Pascal a reuşit să respingă.

FC Caransebeş 1913: Pascal, Telecian, Buşu, Lupu, Cârstoiu, Săulescu (min. 73, Roman), Moisi, La Vecchia (62, Suru), Livan, Stelitano, C. Stoica (52, F. Pisano); rezerve: Birăescu, Dumitru, Boldea, Bogdanovici. Antrenor, Giovanni Pisano.