Inflația de anul trecut mărește impozitele de anul viitor

„E indexarea care trebuie votată în fiecare an până la 30 aprilie, așa e Codul Fiscal. Dacă nu o votăm azi, ori o actualizăm noi cu o valoare apropiată de rata inflației, iar dacă nu o actualizăm, se dublează, ca să fim bineînțeleși. Noi am mărit doar la clădiri, aici e vorba de toate impozitele, e o procedură care e în fiecare an, dacă nu o facem, se măresc cu sută la sută. După 30 aprilie o mărești ori cu rata inflației, sau dacă nu, se merge pe sută la sută, cum s-a întâmplat la Moldova Nouă, tot așa, din cauza cerbiciei unora.”, a explicat primarul Felix Borcean, fără să-i convingă pe cei care aveau să se abțină.

„PNL-ul ce-a făcut, că n-am văzut…”, a lansat fostul șef al liberalilor, Arin Ispas, o săgeată către foștii colegii. „S-a abținut!”, a venit replica acestora. „Să înțeleg că vreți cu sută la sută, prin abținere sunteți de acord cu sută la sută.”, a continuat Ispas. „Ulterior datei de 30 aprilie se putea și cu mai puțin, nu este obligatoriu 5,6 la sută.”, au mai spus cei de la PNL, contraziși însă de șefa de la Taxe și Impozite.

Până la urmă proiectul a trecut… dar n-ar fi exclus să mai auzim de acest subiect.

JCS-N.C.