Loredana Cimpoieru, campioana nationala

Atleta caransebeşeană va participa la Jocurile Internaţionale ale Copiilor, din Turcia.
Cinci componenţi ai C.S. Şcolar Caransebeş au participat, recent, la finalele Campionatului Naţional de atletism juniori III, de la Bucureşti. Performera s-a dovedit a fi Loredana Cimpoieru, care a cucerit medalia de aur în proba de 1.500 m plat (4.44:88), şi „bronzul“ la 3.000 de m plat (10.31:41). Apoi, Andrei Mirea a sosit pe patru la 3.000 m plat, şi pe zece la 1.500 m plat. În timp ce Nicoleta Cimpoieru a fost pe cinci la 80 m plat şi pe 11 la 1.500 m plat, iar Sebastian Scheuşan s-a clasat pe patru la 400 m plat. În fine, Flavius Peia, a ocupat locul 17 în proba de 400 m plat, şi 21 la 800 m plat.

„Loredana a realizat un timp excelent la 1.500 m plat, ce o poziţionează pe locul patru în Topul European (1998-1999), şi pe locul întâi la fete născute în anul 1999, a precizat prof. Iuliana Popescu, şeful de Catedră al Secţiei de Atletism a Clubului Sportiv Şcolar Caransebeş. Care, împreună cu prof. Marian Enache, se ocupă de pregătirea fetelor, în timp ce prof. Luminiţa Hamat coordonează activitatea băieţilor“.

Să mai spunem, ceea ce este foarte important şi apreciabil pentru atleta Loredana Cimpoieru, că sportiva va face parte din delegaţia României la Jocurile Internaţionale ale Copiilor din luna aprilie a.c., concurs ce se va desfăşura în Turcia, la Konya. În plus, Loredana va fi însoţită de prof. Marian Enache, coordonatorul echipei de fete.