Mos Nicolae vine cu banii pentru persoanele cu handicap

Mos Nicolae vine cu banii pentru persoanele cu handicap

Scris de R.M. – CARANSEBEȘ – Consilierii locali au aprobat 280 de mii de lei pentru plata indemnizațiilor persoanelor cu handicap.

Ședința Consiliului Local de marți după amiază a adus o veste bună pentru persoanele cu handicap din Caransebeș și asistenții acestora. Pentru că de la nivel central nu au sosit indemnizațiile acestora de ceva luni bune, municipalitatea a decis să aloce din bugetul local parte din sumele restante. Este vorba de banii pe luna septembrie, 280 de mii de lei, pentru care aleșii caransebeșeni au fost de acord să rectifice bugetul local. „Sunt 190 de indemnizați și 71 de asistenți, am decis să alocăm din bugetul Caransebeșului salariile pe luna septembrie, oamenii sunt într-o situație foarte dificilă pentru că banii de la Ministerul de Finanțe vin foarte greu. Asta deși Primăria Caransebeș a fost printre puținele care au alocat, încă de la începutul anului, cota de 10 la sută pentru indemnizațiile persoanelor cu handicap și asistenții acestora. Restanța pe septembrie se va plăti începând de săptămâna viitoare, iar până la finele lunii decembrie se vor achita toți banii pentru că, din ceea ce știu, și celelalte sume restante vor sosi în perioada imediat următoare”, a precizat primarul Felix Borcean.

Pe lângă rectificarea de buget, plenul legislativului local a aprobat și rectificarea listei de investiții pe 2016, prin introducerea achiziționării unui aparat de ecografie Doppler (sistem de imagistică de diagnostic cu ultrasunete), necesar la Compartimentul Primiri Urgențe. „Aparatul este necesar pentru a se preveni complicațiile dar și pentru a diagnostica rapid și corect afecțiunile vasculare. Valoarea estimată a aparatului este de 56 de mii de lei cu TVA, din care 6 mii de lei reprezintă cofinanțarea de la bugetul local, restul fiind fonduri de la bugetul Ministerului Sănătății”, se precizează în nota de fundamentare semnată de managerul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș, dr. Ionuț Mihăilică. Nu au fost singurele subiecte din ședința Consiliului Local, însă cu detalii despre celelelate vom reveni.

Sursa: http://www.caon.ro/mos-nicolae-vine-cu-banii-pentru-persoanele-cu-handicap/1741618