Prima victorie in campionat pentru Banatul Caransebes

Scris de R.M. – CARANSEBEȘ – Voleibaliștii pregătiți de Răzvan Parpală au fost din nou protagoniștii unei partide dramatice, încheiată în “decisiv”, 3-2 pentru caransebeșeni în deplasarea de la Unirea Dej.

A fost victorie, așa cum spunea antrenorul Răzvan Parpală înainte de partidă, dar una obținută cu forcepsul, după un nou meci interzis cardiacilor. Adversarul, aceeași Unirea Dej care-i elimina pe bănățeni în urmă cu două săptămâni din Cupa României, după un alt meci terminat cu set decisiv. La fel ca atunci, Banatul a început în forță și și-a trecut în cont primul set la 17, însă dejenii l-au câștigat și ei pe al doilea cu același scor. Cel de-al treilea parțial a amintit de partida Banatul-Dej de acum 2 ani, când ardelenii reușeau să câștige cu un sec și scurt 3-0 în Polivalenta din Pipirig, cu un al doilea set în care gugulanii nu au reușit decât 7 puncte. De data aceasta, a fost rândulcaransebeșenilor să se impună categoric, 25-9, și se părea că jocul se îndreaptă spre o victorie de 3 puncte a acestora. Nu a fost așa, din cauza că a urmat un nou set extrem de slab al Banatului, iar Dejul a trimis partida în decisiv, după încă un 25-17.

Ultimul set a fost unul de infarct. Caransebeșul a început mai bine și a condus cu 7-5, moment urmat de un reviriment al gazdelor care au întors scorul la 11-8 în favoarea lor. Au urmat apoi 5 puncte consecutive ale elevilor lui Parpală pe serviciul rusului Kullo, 13-11 pentru Banatul. Dejul a egalat din nou la 13, însă ultimele două puncte le-au aparținut bănățenilor, care s-au impus cu 15-13 și 3-2 la seturi. O victorie muncită pentru bănățeni, care acumulează 3 puncte în clasament și urcă încă o poziție, până pe 7, la egalitate de puncte cuU Cluj, echipă pe care gugulanii o vor întâlni sâmbăta viitoare la Caransebeș.

“Cum am mai spus, acest campionat este foarte puternic și fiecare meci se joacă pe teren, toată lumea încearcă să câștige meciul, nu sunt echipe care să se dea la o parte, echipe slabe sau foarte bune cum erau înainte. Am făcut o victorie importantă la Dej, sperăm să continuăm așa. După 4 jocuri oficiale, îmi dau seama că sunt jucători care cedează psihic în momentele când noi suntem peste adversar, se relaxează, sper să rezolvăm această problemă pe parcursul campionatului și să câștigăm meciurile. Era foarte bine dacă aveam cel puțin 6 puncte în aceste prime 3 etape, dar ținând cont că am jucat primele două etape cu două candidate la podium și cu Dejul care o să încurce multe echipe, pot spune că suntem în grafic. La Dej a fost prima victorie a acestei echipe, o victorie de moral, sper să legăm mai multe victorii”, a declarat, la finalul partidei de la Dej,antrenorul Banatului, Răzvan Parpală.