Remiza nemeritata pentru fotbalistii caransebeseni

Remiza nemeritata pentru  fotbalistii caransebeseni

CARANSEBEŞ – FC Caransebeş – Şoimii Pâncota 0-0, în prima etapă a turneului play-out al Ligii a II-a de fotbal.

Începutul de meci a fost dominat clar de gazde, care au avut prima ocazie de a înscrie chiar în minutul 4, când Boştină, angajat excelent în adâncime, a pătruns în careu, l-a driblat pe portarul Irimia şi a ajuns pe partea stângă, însă şi-a închis unghiul. Şutul său la colţul scurt a fost scos de pe linia porţii de lângă bară cu capul de căpitanul Rusu. Şase minute mai târziu, după un un-doi Roman – Stoica, acesta din urmă a intrat în careul oaspeţilor, a şutat pe jos de la 10 metri, la colţul scurt, însă Irimia a reuşit să reţină balonul.

Faza meciului s-a petrecut în minutul 44 când, după o centrare de pe extrema dreaptă a lui Cotigă, Dubeştean a făcut un henţ clar ca lumina zilei în careu, la 12 metri, infracţiune văzută de întreg stadionul şi de toţi ziariştii aflaţi la faţa locului, singurul care s-a făcut că plouă fiind arbitrul timişorean Flavius Roşu.

Partea a doua a avut o cu totul altă desfăşurare a ostilităţilor. În minutul 52, după un aut bătut lung pe dreapta, mingea a juns la Săulescu, acesta a intrat în careu, a şutat violent de la 12 metri, la colţul scurt, însă acelaşi Irimia a reuşit să respingă cu piciorul în corner. În continuare, caransebeşenii au atacat cu toate liniile, uneori fundaşul Goşa lăsându-l singur ca ultim apărător pe colegul său Dinu la centrul terenului, însă defensiva oaspeţilor s-a apărat eroic. În cele patru minute de prelungire, caransebeşenii au luat pur şi simplu cu asalt poarta oaspeţilor, însă nu au reuşit să înscrie, cum nu au izbutit să o facă nici în timpul regulamentar de joc, acelaşi Irimia salvându-şi din nou echipa în minutul 90+2 când, după un un-doi cu Stancu, Lupu a şutat de la 6 metri, la colţul scurt, goal-keeper-ul ardelean reuşind să mai respingă încă o dată în corner.

FC Caransebeş: Pascal, Cotigă, Goşa, Dinu, Tomozei (min. 85, Stancu), Artean, Pârvu, Săulescu, Stoica (70, Stoianof), Roman (58, Lupu), Boştină; rezerve: Coca, Barbu, Suru, Popa. Antrenori: Alin Artimon, Alin Paleacu.