Gugulanii, debut cu dreptul in noul sezon

Scris de Sorin Rogoz – CARANSEBEŞ – FC Caransebeş 1913 – CSM Râmnicu Vâlcea 3-1 (0-1), în etapa I a Ligii a II-a de fotbal, Seria a II-a.

După o perioadă în care ambele echipe au dat dovadă de maximă prudenţă, prima fază şi-au trecut-o în cont oaspeţii în minutul 12, când Iordache a prins un şut puternic de la 18 metri, însă balonul a trecut puţin peste poartă.

Următoarele două faze au aparţinut gugulanilor, în minutul 15 Livan pasându-i de pe stânga în careu lui Roşoagă, şutul acestuia de la 12 metri fiind prins fără probleme de Fildan, după care, în minutul 18, a fost rândul lui Roman să şuteze frumos de la 22 de metri, însă goal-keeper-ul vâlcean a respins în lateral.

Primul gol a venit în minutul 31, după un corner de pe dreapta executat de Firţulescu. Fundaşii caransebeşeni au respins, însă numai până la Dumitraşcu, iar acesta, din interiorul careului, a şutat în stânga lui Pascal, şi astfel oaspeţii au intrat în avantaj la cabine.

Pauza s-a dovedit un sfetnic mai mult decât bun pentru gugulani. Egalarea a venit în minutul 63, după ce Livan a executat bine un corner de pe dreapta, iar Răducu s-a dovedit cel mai „înalt” dintr-un buchet de jucători şi a trimis cu capul, imparabil, de la 10 metri, în poarta lui Fildan. În continuare, caransebeşenii au forţat victoria şi, după numai trei minute, C. Stoica a luat o acţiune pe cont propriu şi a pătruns în careu, unde nu a putut fi oprit decât prin fault de Dumitraşcu, astfel că Flavius Roşu a arătat fără ezitare punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu siguranţă de acelaşi C. Stoica.

Ultimul gol al gazdelor a fost precedat de o fază spectaculoasă făcută de Săulescu, cel care, după o acţiune de toată frumuseţea pe partea dreaptă, l-a driblat până şi pe Fildan, a centrat în faţa porţii goale, însă Vasile a respins în ultimul moment cu capul în corner. Lovitura de colţ a fost bătută de acelaşi Livan, iar Săulescu a reluat cu capul, imparabil, în plasa porţii vâlcene.

FC Caransebeş 1913: Pascal, Răducu, Suciu (min. 7, Telecican), Buşu (51, Bogdanovici), Livan, Roşoagă, Cârstoiu, Lupu, Roman (60, Săulescu), C. Stoica, Stelitano; rezerve: Doran, Suru, F. Pisssano, Dumitru. Antrenor, Giovanni Pissano.