Liliana Dragomir, locul 5 la Campionatele Balcanice

Peste 800 de concurenți din 9 țări s-au întrecut la Zagreb, în Croația, la cea de-a IX-a ediție a semimaratonului. În paralel cu această competiție s-a desfășurat și Semimaratonul Internațional Zagreb 21K. Liliana Dragomir, originară din Caransebeș, a fost însoțită la concurs de Călin Dragomir, soțul și antrenorul ei. Aceasta a încheiat cursa de 21 de km într-o oră, 15 minute şi 38 de secunde, timpul reprezentând un nou personal best pentru Liliana. În plus, ea s-a clasat pe locul 4 cu echipa feminină a României, în ierarhia pe ţări.

Competiţia din Croaţia s-a desfăşurat în bune condiţii, cu respectarea măsurilor impuse pe timp de pandemie. Toţi atleţii au purtat mască până la linia de start şi le-au putut da jos în momentul începerii cursei. Maxim Răileanu din Moldova a câştigat competiţia masculină (1:05:58), iar turcoaica Fatma Demir a fost cea mai rapidă în cursa fetelor (1:13:48).